пʼятниця, 6 жовтня 2023 р.

Хто отримав Нобелівську премію з літератури 2023 року: став відомий переможець

 

Нобелівську премію з літератури 2023 року присудили Йону Фоссе (Норвегія). Він отримав нагороду "за новаторські п'єси та прозу, які висловлюють невимовне".

Голова Нобелівського комітету Андерс Олссон заявив, що Фоссе "поєднує вкоріненість у мові та природі свого норвезького походження" і його цінують за те, що він "викриває людську тривогу та амбівалентність в її основі" у своїх творах.

Цьогорічний лауреат народився 1959 року в Норвегії. Його величезний творчий доробок написаний норвезькою мовою нюношк і охоплює різноманітні жанри: п'єси, романи, поетичні збірки, есе та дитячі книжки.

Він також є одним з найвідоміших і найпопулярніших драматургів світу. Його прорив як драматурга стався з постановою п'єси Nokon kjem til å komme (1996; "Хтось прийде") Клодом Режі в Парижі 1999 року.

Центральним прозовим твором Фоссе є Trilogien ("Трилогія"), що складається з Andvake (2007), Olavs Draumar (2012) і Kveldsvævd (2014). Це жорстока сага про кохання і насильство із сильними біблійними алюзіями. За цю історію письменника нагородили Літературною премією Північної Ради 2015 року.

Однак найбільшим прозовим твором Фоссе залишається Septology ("Септологія"), яку він завершив у 2021 році. Роман обсягом 1250 сторінок написано у формі монологу, в якому літній художник розмовляє із самим собою, як з іншою людиною. Твір розвивається, здається, нескінченно і без перерв між реченнями, але формально скріплений повторами, повторюваними темами та фіксованим часовим проміжком у сім днів. Кожна його частина починається тією самою фразою і закінчується тією самою молитвою до Бога.

Джерело: https://suspilne.media/586891-hto-otrimav-nobelivsku-premiu-z-literaturi-2023-roku-stav-vidomij-peremozec/

Немає коментарів:

Дописати коментар