середа, 31 грудня 2014 р.

З новим роком та Різдвом Христовим!



Найстаріший літературний журнал України відзначає 90 років


*
15 січня 2015 року український журнал іноземної літератури «Всесвіт» відзначає свій 90-річний ювілей.

Заснований у січні 1925 року Миколою Хвильовим, Василем Елланом-Блакитним та Олександром Довженком у Харкові, журнал «Всесвіт» є найстарішим літературним журналом України, пише Вікіпедія. У жовтні 1934 року перестав виходити. Відроджений у 1958 р. у Києві за сприяння тогочасного завідувача відділу ЦК КПУ з науки і культури Федора Овчаренка. За час свого існування часопис надрукував більше півтисячі романів, тисячі поетичних добірок, повістей і драматургічних творів, тисячі статей, розвідок, есе, репортажів, інтерв’ю авторів із 105 країн світу в перекладах із 84-х мов світу.
Друг Читача

вівторок, 9 грудня 2014 р.

Засідання літературного об’єднання «Лотос»



  7 грудня відбулося чергове засідання літературного об’єднання  «Лотос»,
по творчості українського письменника Володимира Сосюри. Мова йшла про
життя і творчість відомого українського письменника, поета – лірика, автора понад 40 збірок поезій В.Сосюру.
Кожен із присутніх в залі розповів цікаві факти із його життя. Працівники бібліотеки підготували і демонстрували відеофільм.

Другим питанням засідання клубу було обговорення поезії літераторів- членів літературного об’єднання  «Лотос.

Книжковий гороскоп


Книжковий гороскоп
   У кожного знака зодіаку - свій стиль читання. Дізнайтеся з книжкового гороскопу, який знак - самий уважний читач? Хто стрибає через сходинку, хто залишає помітки на сторінках? Кому подарувати багатотомну енциклопедію, а кому - любовний роман?
*не беріть написане нижче надто близько до серця, сприймайте з гумором ;) 

Овен
Стрімкі Овни і в читанні блискавичні. Поклавши руку на серце, це взагалі не читачі - це "переглядачі". Вони мчать по тексту, ледве встигаючи перегортати сторінки. Люблять історії про підприємливих людей і книги, в яких багато подій і яскравий сюжет. Хочете покарати Овна - змусьте його прочитати Джойса або «Людини без властивостей» Музіля.
Овни не визнають півтонів в оцінці, тому для них не буває «хороших» або «нормальних» книг. Або шедевр, або повна макулатура.
Сьогоднішній день має величезне значення для Овна. «Тут і зараз» для нього набагато важливіше, ніж «справи давно минулих днів» або хвилювання про майбутнє. І він виберає книги про сучасний світ і актуальні реалії, а не твори класиків.

Телець
Тельців цікавить не тільки результат читання літератури (нові знання, емоції, прочитані книги), а й сам процес читання, якому вони віддаються з максимальним комфортом. Це у Тельців ви можете знайти і зручне крісло спеціально для читання, і картатий плед, і затишний торшер.
За допомогою літератури Телець прагне вирішити загальнофілософські питання, зрозуміти світ, сформувати власну світоглядну систему.
Для Тельця книги, які стоять у нього на полиці, - ще й спосіб самовираження. Будьте впевнені, що двотомник «Великі диктатори світу» - це не випадковість, а натяк на амбіції його власника. Телець будує свій образ, використовуючи для цього книги та об'єкти культури, які «привласнює», споживаючи. Прочитані книжки стають частиною «я», його індивідуальності. «Ти - те, що ти читаєш». Час, витрачений на читання, стає для Тельця «інвестицією» в індивідуальність і в свій образ.

Близнюки
Близнюки читають багато. Причому важко сказати, що ними рухає більше: природна цікавість і любов до книги або письменницька ревнощі. Це знак Зодіаку, у якого сильні письменницькі амбіції.
Близнюки читають кілька книг одночасно, про кожну захоплено розповідають і рекламують її друзям. Але тільки поки вони її читають. Якщо запитати про ту ж книгу через місяць, велика ймовірність, що Близнюк не зможе повідати деталей сюжету і почне плутатися в іменах героїв. Втім, свою вагому думку про книгу він висловить і в цьому випадку.
Близнюки стежать за книжковими новинами і намагаються читати всі гучні новинки та найбільш обговорювані книги. Особливу увагу приділяють мемуарам і неохоче беруться за товсті романи - як правило, у них не вистачає терпіння здолати яку-небудь «Чарівну гору» або «Сагу про Форсайтів».

Рак
Рак не просто читає - він занурюється в книгу і «проживає» її. Він з тих, хто згадує імена літературних героїв у своїй промові так, як ніби вони його друзі або сусіди, а не плід письменницької фантазії. Оскільки Раки сприймають літературних персонажів так реально, книги вони вибирають з особливою пристрастю - так само, як вибирають друзів.
Ніщо не змусить Рака читати текст, який йому огидний або описує неприємних людей, з якими Рак не хотів би познайомитися в житті. Він ідентифікує себе з героями книг і бере приклад з вподобаних персонажів.

Лев
Леви люблять читати з шиком. Престижні видання на гарному папері з красивим шрифтом, повні зібрання творів і красиві бібліотеки - пристрасть Левів. Якщо Леви читають щось в електронному вигляді, то вибирають якісний дорогий рідер, а не дешеву китайську підробку.
Само собою, і тексти, на які Леви витрачають свій дорогоцінний час, повинні бути такими ж якісними. Тому Леви як ніякий інший знак люблять класику і з великою недовірою ставляться до новомодних авторів і літературних експериментів. Тексти Лев сприймає розсудливо: щоб задовольнити його, книга повинна бути не тільки захоплюючою, але й пізнавальною, поповнювати інтелектуальний багаж. Тому серед всіх жанрів Леви віддадуть перевагу історичним романам, мемуарам та хронікам.
Леви завжди роблять висновки з прочитаного і не проти обговорити тексти. Із задоволенням вступають в літературні диспути і клуби. Розповідаючи про книгу, вони не обмежуються простим «подобається - не подобається», а готові влаштувати докладний розбір твору, чітко пояснити, чому ця книга хороша, а та погана.

Діва
Діва дочитує книгу до кінця, навіть якщо не в захваті від неї. Перш ніж відкрити текст, вони вивчають рецензії, збирають відгуки в Мережі і опитують знайомих, чи вартий цей твір їхньої уваги.
Діва принципово якомога довше утримується від «модного» читання - нехай спочатку новинку прочитає побільше людей і з'явиться багато відгуків про твір. Новинки Діва частенько відкриває тільки тоді, коли їх всі давно прочитали і вони перестали бути «гарячими».
Діва читає дуже ретельно і зауважує всі нестиковки в сюжеті, погано складені фрази і фактичні помилки і не прощає цих огріхів автору. А ще не може читати текст, написаний неохайно, і ніякі запаморочливі повороти сюжету не втримають її уваги.

Скорпіон
Правду кажучи, читання - не саме улюблене заняття Скорпіонів. У книгах шукають бурхливі пристрасті, героїзм або пряму і явну практичну користь. Якби Скорпіону дозволили залишити у своїй домашній бібліотеці всього дві книги, це швидше за все були б «Віднесені вітром» і збірник корисних порад з домоводства. Втім, і без такої умови Скорпіон тримає вдома не надто багато книг. Він настільки критично оцінює тексти, що рідкісна книга удостоїться його хвалебні відгуки - у кожній він знайде ту чи іншу ваду. Багато в чому через ці особливості характеру Скорпіон рідко купує книги - воліє брати їх на прокат в бібліотеці, позичати в друзів або безкоштовно скачувати з піратських сайтів. Зате вже якщо книга складе на Скорпіона враження, він надасть їй небувалі шану і повагу. Поділиться цитатами в соціальних мережах і навіть може зробити татуювання або наклейку на автомобіль зі словами улюбленого автора.

Терези
Терези - не з тих, хто скаче через сходинку: вони читають з відчуттям, смакуючи фрази, насолоджуючись стилем і словами. Представники цього знака напам'ять запам'ятовують цитати і роблять їх «крилатими». Вони читають для себе і менше ніж інші знаки схильні до «соціального» читання за компанію або «тому що ця книга модна». Народжений під знаком Терезів не визнає авторитетів і може запросто розкритикувати найтитулованішу книгу або настільки ж безоглядно захищати книгу з «поганою репутацією», якщо вона йому сподобалася.
Терези з тих, хто закохується в авторів, і якщо вже їм сподобалася одна книга письменника, велика ймовірність, що вони прочитають всі його твори. Також цей знак любить перечитувати вподобані твори.
Відкривши книгу перед сном, вони будуть читати «ще одну главу» і «тепер точно останню», поки очі не злипнуться.

Стрілець
Книги, що виграють літературні премії, пишуться неначе спеціально в розрахунку на Стрільців і їх витончений смак. Так, їм насправді подобаються всі ці складні, експериментальні та неоднозначні твори. У Стрільців дар «вчитувався» в текст, глибокий сенс, і відкривати друге і навіть третє «дно» текстів.
Стрільці сприймають прочитане як заклик до дії - навіть якщо мова йде про фантастику. І марно говорити їм, що «так не буває» і що «це всього лише вигадка». Якщо щось можна уявити, значить, це можна зробити - ось девіз Стрільців. Представникам цього знаку навіть трапляється закохуватися в літературних персонажів і потім шукати в реальному житті описаного в романі людину (або когось дуже на нього схожого).
Книги життєво необхідні Стрільцям: в них вони знаходять підтвердження власному ідеалізму. Романи ніби говорять їм: так, життя складається не з одного тільки побуту, грубості і роботи, в ній є місце і справжньої любові, і високим почуттям, і самозречення, і диву, і подвигу.

Козеріг
Для Козерога мета читання - отримання нової інформації, зарядка для розуму. Коло читання - література про подорожі, наукова фантастика, «ідейно-серйозна» література, історична проза, біографії видатних людей, політичні памфлети. Типове враження від книги: «Дуже цікаву ідею висловлює автор ... І взагалі, я давно хотів про цю країну (цю епоху, наукове відкриття, політичний рух) побільше дізнатися».
Козероги цінують хорошу белетристику і детективи. Вони вважають, що література не обов'язково повинна бути «високою». Якщо їй вдається розважити читача і зробити приємними кілька вечорів - цього цілком достатньо.

Водолій
Цей знак постійно шукає нові враження, щоб відчувати себе живим, пізнання - його природний стан. І читання - один з інструментів дослідження світу. Щоб читати, Водолію не потрібні якісь спеціальні умови, настрій або «особливий момент». Він здатний читати при будь-яких обставин - у черзі, в транспорті; Водолій взагалі не любить даремно гаяти час. Якщо ви бачите, як хтось читає на ходу або під час обіду, - швидше за все, перед вами представник цього повітряного знаку.
Водолії - культуртрегери за покликанням. Саме у представників цього знака найчастіше цікавляться: «А що ти читаєш? Яку книгу порадиш? ». Їх поради та рекомендації, як правило, бувають вдалими - адже у Водоліїв відмінний літературний смак, але при цьому вони напрочуд лояльні і терпимі до книг не настільки висловити якості. І навіть у відверто слабкому тексті обов'язково знайдуть щось цінне і корисне.
Представники цього знака читають не для того, щоб освідчуватися або розважатися, а в пошуках власного натхнення. Вони користуються книгою як будь-яким предметом на світі, вона для них - всього лише вихідна точка для генерації ідей.

Риби
Риби - літературні «однолюби». Ще в юності вони знаходять своїх улюблених письменників і надалі всіх інших порівнюють зі своїми кумирами.
Цей знак читає, щоб отримати емоційну підтримку, знайти в книзі власні переживання, краще зрозуміти себе.
Для Риб в книзі важливі описи емоцій, складних відтінків характерів, переживань героїв. Вони хочуть, щоб книга дала грунт для роздумів, змусила задуматися, чутливі до мовних і стилістичних особливостей твору. Сильно розвинена інтуїція Риб допомагає їм легко передбачати розвиток сюжету і повороти подій. Тому щоб книга по-справжньому здивувала представника цього знака, вона повинна бути дуже непередбачуваною і небанальною. З цієї причини Риби цінують літературні, складно зроблені речі: винахідливу мову, майстерно організовану композицію, хитромудрі повороти подій, сюжети-головоломки.
Риби схильні до депресій і раптових нападів туги, втечі від реального життя в світ мрій та ілюзій. Тому їм слід бути обережнішими з книгами, які можуть підсилити ці небезпечні тенденції, а також не забувати іноді закривати книгу і відправлятися на реальну прогулянку або побачення.

пʼятниця, 28 листопада 2014 р.

Майдан у мініатюрах


*
Крістіна Бердинських. Єлюди. – К.: Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 184 с.   Близько 140 історій із блогу-щоденнику в Фейсбуці «Єлюди» оповідають про трудівників Майдану, героїв революції 2013-2014 років. Тут і медики, і бізнесмени, і журналісти, і пенсіонери, і студенти, і священики, і психологи, і перукарі, і художники, і музиканти, і менеджери, і продавці, і ...


вівторок, 14 жовтня 2014 р.

Оголошено “довгі списки” Книги року ВВС-2014


ВВС Україна оголосила довгі списки літературної премії Книга року ВВС 2014 та Дитяча Книга року ВВС 2014, яка проводиться у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

До довгого списку премії Книга року ВВС–2014 увійшли
 22 видання:
  • Софія Андрухович. Фелікс Австрія. Львів: Видавництво Старого Лева, 2014.
  • Сергій Батурин. Кава по-польськи. Київ: Дуліби, 2014.
  • Тетяна Белімова. Вільний світ. Харків: Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2014.
  • Єва Гата. Стати Сонцем. Львів: БаК, 2014.
  • Руслан Горовий. Ген воїна. Львів: Видавництво Кальварія, 2014
  • Сергій Жадан. Месопотамія. Харків: Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2014.
  • Андрій Кокотюха. Київські бомби. Харків: Фоліо, 2014.
  • Андрій Кокотюха. Повний місяць. Київ: Нора-Друк, 2014.
  • Євгенія Кононенко. Кат. Львів: Видавництво Кальварія, 2014.
  • Богдан Кушнір. Помста оперативника розвідки. Київ: Ярославів Вал, 2014.
  • Ярослав Мельник. Чому я не втомлююся жити. Харків: Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2014
  • Олександр Михед. Понтиїзм. Казки кінця світу. Львів: Видавництво Кальварія, 2014
  • Лілія Мусіхіна. Звичайник. Київ: Дуліби, 2014.
  • Тимур і Олена Литовченки. Забути неможливо зберегти.Харків: Фоліо, 2014
  • Євген Положій. Риб’ячі діти. Харків: Фоліо, 2014.
  • Сергій Постоловський. Остання справа полковника Принципа. Київ: Самміт-Книга, 2014.
  • Марко Рудневич. Я з небесної сотні. Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014.
  • Артем Чапай. Червона Зона. Київ: Нора-Друк, 2014.
  • Олексій Чупа. 10 слів про Вітчизну. Харків: Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2014
  • Олексій Чупа. Бомжі Донбасу. Брустурів: Дискурс, 2014.
  • Гаська Шиян. Hunt,doctor,hunt. Львів: Видавництво Старого Лева, 2014.
  • Василь Шкляр. Маруся. Харків: Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2014
До довгого списку премії Дитяча Книга року ВВС–2014 увійшли 11 видань:
  • Іван Андрусяк. Третій сніг. Київ: Фонтан казок, 2014.
  • Катерина Бабкіна. Гарбузовий рік. Львів: Видавництво Старого Лева, 2014.
  • Юрій Горбачевський. Фестиваль Планет. Київ: Ярославів Вал, 2014
  • Олександр Зубченко. Перемагаючи долю. Львів: Видавництво Старого Лева, 2014.
  • Дзвінка Матіяш. День Сніговика. Брустурів: Дискурс, 2014.
  • Зірка Мензатюк. Як я руйнувала імперію. Львів: Видавництво Старого Лева, 2014.
  • Мар’яна Прохасько, Тарас Прохасько. Куди зникло море. Львів: Видавництво Старого Лева, 2014.
  • Антон Санченко. Левантійські канікули. Київ: Темпора, 2014.
  • Галина Ткачук. Вечірні крамниці вулиці Волоської. Київ: Темпора, 2014.
  • Олег Чаклун. Банка варення. Київ: Фонтан казок, 2014.
  • Катя Штанко. Дракони, вперед! Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014.
“Короткі списки” буде оголошено в грудні, їх визначатиме журі.
На честь десятої річниці нагороди BBC та ЄБРР також оберуть Найкращу Книгу десятиліття ВВС.
Переможець у кожній категорії отримає винагороду 1000 британських фунтів у гривневому еквіваленті.

неділя, 12 жовтня 2014 р.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури став французький письменник Патрік Модіано

Шведська академія оголосила лауреата Нобелівської премії 2014 року по літературі. Ним став французький письменник Патрік Модіано. Формулювання нобелівського комітету звучить наступним чином: "За мистецтво пам'яті, з яким він розкриває саме невловиме в людській долі і показує життя в окупації".
Патрік Модіано народився в 1945 році в передмісті Парижа. Його батько походив із старовинного єврейського роду, мати була фламандської актрисою. Перший роман Модіано "Площа Зірки" був опублікований в 1968 році і приніс автору популярність. Книга отримала дві престижні літературні премії - премію Роже Німьє і премію Фенеон, але її публікація викликала невдоволення батька письменника. Модіано-старший спробував скупити і знищити весь тираж книги. Майже всі твори Патрика Модіано автобіографічні і пов'язані з темою окупації Франції під час Другої світової війни. Перу літератора належить 30 романів.

Величина премії в 2014 році становить 10 мільйонів шведських крон, тобто близько 1,4 мільйона доларів. Букмекери і журналісти називали в числі фаворитів цього року кенійця Нгугі ва Тхіонго, японця Харукі Муракамі та уродженку Білорусії Світлану Алексієвич.
Ім'я майбутнього володаря найпрестижнішої в світі нагороди до останнього моменту тримається в найсуворішому секреті. Члени Нобелівського комітету з літератури при обговоренні кандидатур використовують не справжні прізвища поетів і письменників, а придумані ними псевдоніми. Повний список номінантів на премію буде розголошено тільки через 50 років.
Джерело: http://podrobnosti.ua/society/2014/10/09/997257.html

вівторок, 7 жовтня 2014 р.

Головним претендентом на Нобелівську премію з літератури вважають Муракамі


*
Цього року володаря Нобелівської премії з літератури оголосять 9 жовтня. Одним з головних претендентів на нагороду провідні світові видання називають Харукі Муракамі. Пише Cultprostir.

За повідомленням The Guardian до переліку фаворитів входять американський прозаїк Філіп Рот, австрійський письменник Петер Хандке, білоруська журналістка Світлана Алексієвич, норвезький драматург Джон Фосс. Поміж цією доволі строкатою компанією Муракамі вирізняється тим, що є улюбленцем публіки, хоча на цей критерій Нобелівська премія з літератури, здається, зважає найменше.

Загалом у списку претендентів було 210 імен. Щоб у поціновувачів літератури не виникало багато запитань з приводу критеріїв оцінювання комісією Нобелівського комітету, на сайті організації з’явилась пояснювальна інформація. У ній зазначено, що «Шведська академія відповідає за вибір лауреатів у царині літератури. Вона складається з 18 осіб, серед яких визнані письменники, літературознавці, лінгвісти, історики. Знайти гідних кандидатів на отримання премії неважко. Проте відзнака базується не на одній книжці, а на діяльності, творчості автора в цілому».

вівторок, 23 вересня 2014 р.

Книга-хроніка про Майдан надрукована шрифтом “Бандера”

Близько 200 текстів 150 авторів увійшли до книжки “Літопис самовидців: Дев’ять місяців українського спротиву”. Це дописи у блогах, фрагменти новин, виступи, есеї. Вони зображають події від листопада 2013-го до літа 2014 року. Автор ідеї — письменниця Оксана Забужко, упорядкувала книжку Тетяна Терен. “Літопис самовидців” вийшов у київському видавництві “Комора”. 16 вересня книжку представили на “ГогольФесті” у столиці.

*


— Моя в цій книжці — легка оркестровка, тихий монтаж, — каже Оксана Забужко, 54 роки. — Часом тексти — це одне спостереження, деталь, враження. Наприклад, чоловік, який носив трупи біля Михайлівського 20 лютого, прийшов додому і написав, як він ніс це важке — мертві важчі од живих — тіло. І в цей час у кишені убитого задзвонив мобільний — рингтоном “Для Елізи” Бетховена. І хлопець пише: “Коли тепер зможу почути цю мелодію і думати про щось інше?”. Ця тема зараз повторилася у записах Олени Степової. Це жінка зі Свердловська Луганської області, найсхідніший населений пункт. Пише просто з окупованої території і зони бойових дій. Це її спосіб зв’язку з Україною і світом. Оця її фраза “Все будет Украина” — замість “Все будет Донбасс”. Її дописи — це прямі свідчення з того бомбленого й тероризованого “посёлка”, в якому вона живе. Ці образи поля, де відбуваються бої. Як вночі стріляють і як оцей Донецький степ дзвонить рингтонами — це живі намагаються додзвонитися мертвим. Ось цей звук мобільного телефона в кишені убитого — це дуже нове. Цього не було в жодній війні. Ніколи.

До книжки також увійшли тексти поета Бориса Гуменюка. 1 грудня його побили “беркутівці”, увірвавшись до будинку Спілки письменників. Переслідували протестувальників. Після Майдану Гуменюк пішов добровольцем на фронт. Зараз служить у батальйоні ОУН. Нещодавно вийшла його збірка “Вірші з війни”.

— Вже майже не пам’ятаю, хто я. Взагалі забув, що я батько, син, чоловік, письменник. Мову ще не пам’ятаю, — говорить Борис Гуменюк, 49 років. На презентацію прийшов у камуфляжі. — Не знаю, як це пишу, як ви це читаєте. Я починав службу в батальйоні “Азов” у червні. Познайомився з хлопчиною, мій земляк із Тернопільщини, 19 років. Бачу, сидить з автоматом. У руці — мобільний телефон, пише повідомлення. І в нього нічого не виходить — не знає, чого позбутися: автомата чи телефона. Ав­томат
йому заважає, йому потрібно дві
руки. Мене це так зворушило:
війна потребує його всього. Цей
автомат “ревнує” його до дівчини. Написав про це вірш. І так виникали майже всі тексти. Я пішов з “Азова”, хлопець залишився там. І я не знаю, що з ним. Тому не можу ці вірші читати — ні про себе, ні на публіку.

Зверстав книжку київський дизайнер Микола Ковальчук. Використав шрифт “Бандера”, що навесні розробив його колега з Бердянська Андрій Шевченко.

понеділок, 15 вересня 2014 р.

Оголосили «Найкращу книгу Форуму видавців – 2014»



Гран-прі книжкової премії «Найкраща книга Форуму видавців – 2014» отримала книга Сто загадок Симфосія. Переклад з латинської, коментарі-есеї Андрія Содомори (видавництво «Срібне слово»).
У двадцятку кращих книг Форуму видавців-2014 увійшли:
  • Йосиф Сліпий. Спомини (Видавництво Українського Католицького Університету)
  • Михайло Драґан. Українські деревляні церкви. Генеза і розвій форм (Видавець Савчук О. О.)
  • Атлас українських історичних міст. Том 1: Львів. Науковий редактор Мирон Капраль (Картографія)
  • Бруно Шульц. Книга образів. Упорядник Єжи Фіцовський (Дух і літера)
  • Даніель і Александра Мізелінські. Карти (Видавництво Старого Лева)
  • Галичина. Український здвиг. За матеріалами архіву Степана Гайдучка (Апріорі)
  • Поетична серія Видавництва Старого Лева
  • Діяння Римські. Християнські притчі Середньовіччя. Переклав з латини Ростислав Паранько (Апріорі)
  • Юрій Винничук. Галицька кухня (Видавництво Старого Лева)
  • Мар'яна Прохасько. Тарас Прохасько. Куди зникло море (Видавництво Старого Лева)
  • Олег Павлишин. Євген Петрушевич (1863-1940) (Манускрипт-Львів)
  • Олена Кульчицька. Графіка, малярство, ужиткове мистецтво (Апріорі)
  • Книга Лева: Львів як текст. Упорядник Василь Ґабор (ЛА «Піраміда»)
  • Курт Воннеґут. Бойня номер п’ять (Фундація Короля Юрія у співпраці з Видавництвом Старого Лева)
  • Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Художник Владислав Єрко (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
  • Йоганн Вольфґанґ фон Ґете. Фауст. У перекладі Миколи Лукаша (Видавництво Жупанського)
  • Ян Морис. Чому Захід панує – натепер. Оповіді з історії та що з них випливає щодо майбутнього (Кліо)
  • Українська авангардна поезія: 1910-1930-ті роки. Антологія. Упорядники Олег Коцарев та Юлія Стахівська (Смолоскип)
  • Сергій Параджанов. Колаж. Асамбляж. Предмет. Упорядник Діана Клочко (Дух і літера)
  • Листування Тараса Шевченка. За редакцією Сергія Єфремова (Брама-Україна)
Спеціальні відзнаки малих журі
Малі журі «Наукові бібліотеки»
Атлас українських історичних міст. Том 1: Львів. Науковий редактор Мирон Капраль (Картографія)
Мале журі «Бібліотеки для дітей, дитячі студії»
Іван Франко. Фарбований Лис. Проілюстрував Кость Лавро (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
Мале журі «Економічні науки, банківська справа»
Управлінський облік (Видавництво Львівської політехніки)
Мале журі «Літературознавство та фольклористика»
Кирило Транквіліон Ставровецький. Учительне Євангеліє (Свічадо)
Мале журі «Перекладачі»
Герман Брох. Смерть Вергілія. З німецької переклав Олекса Логвиненко (Видавництво Жупанського)
Мале Журі «Львовознавці»
Дмитро Білий. Заложна душа (Наш формат)
Персональні відзнаки президента Форуму видавців Олександри Коваль
Найкращий автор – Леся Романчук
Видавництво – Видавництво Старого Лева
Дебют Видавництва – Фонтан казок
Найочкуваніша книжка Гася Шиян «Хант, доктор, хант»
Галина Пагутяк. Магнат (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
Орест Голубець. Сучасне малярство Львова (БаК)
Марія Альчук, Флорій Бацевич, Ігор Бойко. За редакцією Володимира Мельника. Культурологія: енциклопедичний словник (Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка)
Володимир В`ятрович. Історія України з грифом "Секретно" (Клуб Сімейного Дозвілля)
Мартін Поллак. Мрець у бункері. Історія мого батька (Книги – ХХІ)
Упорядники: Оксана Забужко, Тетяна Терен. Літопис самовидців дев’ять місяців українського спротиву (Комора)
Степан Таранушенко, Наталя Дяченко-Забашта, Сергій Білокінь. Квіти і птахи в дизайні українських килимів (Родовід)
Іван Андрусяк. Третій сніг (Фонтан Казок)
Персональні відзнаки голови журі Богдана Моркляника
Андрій Боляновський. Іноземні військові формування у Збройних силах Німеччини (1939–1945 рр.) (Видавництво Львівської політехніки)
Україна Incognita TOП-25. За загальною редакцією Лариси Івшиної (День)
Боровський Тадеуш. У нас, в Аушвіці… (Книги-ХХІ)
Персональна відзнака відповідального секретаря журі Богдана Тихолоза
Серія видань української класики в німецьких перекладах (Український Вільний Університет)
Інші спеціальні відзнаки
МБФ «Україна 3000»
Асоціація випускників Львівського національного університету імені Івана Франка
 Діяння Римські. Християнські притчі Середньовіччя. Переклав з латини Ростислав Паранько (Апріорі)
Українська бібліотечна асоціація
Орест Голубець. Сучасне малярство Львова (БаК)
Готель Жорж
Юстина Соболевська. Книжка про читання (Видавництво Старого Лева)
Торгова марка «Обнова-люкс»
Софія Андрухович. Фелікс Австрія (Видавництво Старого Лева)
Сергій Жадан. Месопотамія (Клуб сімейного дозвілля)
Фонд Степана Ленігевича
Ігор Померанцев. Вільний простір: радіощоденник письменника (Видавництво УКУ)
Ротарі Клуб «Львів-Леополіс»
Олег Павлишин. Євген Петрушевич (1863-1940) (Манускрипт-Львів)
Персональна відзнака Яніни Соколовської
Книга Лева: Львів як текст. Упорядник Василь Ґабор (ЛА «Піраміда»)
Персональна відзнака Інтернет-телебачення «Твоє місто»
Нагадаємо, що цього року на конкурс подано 316 книг від 68 видавництв

Що і як читають українці: результати дослідження

Українці читають детективи та любовні романи
Порівняно з минулим роком частка дорослих читачів в Україні не змінилась – 51% українців прочитали щонайменше одну книжку протягом останніх 3 місяців (не рахуючи книжок, прочитаних за програмою навчальних закладів). Якщо говорити про дітей, то сімей з дітьми до 15 років, в яких діти прочитали хоча б одну книжку (або батьки їм читали), у 2014 році стало суттєво менше: 44% в порівнянні з 57% у минулому році.

Серед жанрів, які полюблять українці є детективи (12%), любовні романи (9%) та класика (6%). Крім того, чимало надає перевагу прикладній літературі – самовчителям, літературі, яка стосується хобі, корисних порад тощо. Також дослідження засвідчило, що у цьому році читачів любовних романів стало більше, а тих, хто надає перевагу класичним творам та історико-пригодницьким романам – менше.
Синім виділено респондентів, які читали книжки у друкованому вигляді, а блакитним – тих, хто у електоронному
Щодо придбання книг, то купують найчастіше художньо-розважальні книжки для дошкільнят, детективи, любовні романи та класику.

Жінки читають більше, ніж чоловіки
Дослідники встановили, що серед дорослого населення, яке читає та купує книжки частка жінок переважає чоловіків: 63 та 37% відповідно. Якщо ж не брати до уваги критерій купівлі книжок, то розподіл по статі майже рівний – 49% чоловіки та 51% жінки.
Найактивнішими читачами є молоді люди, віком від 20 до 29 років (24%) та старші люди 50-59 років (23%).

Люди з вищою освітою читають більше
Як виявилось, серед нечитачів частка тих, хто має вищу освіту, у два рази менша у порівнянні з тими, хто читає. За родом занять серед дорослих-нечитачів переважають робітники, тоді як серед читачів більше спеціалісти з вищою освітою.
Також соціологи встановили, що найбільше людей, які не читають, проживає в селі (частка нечитачів 36%). На думку дослідників, це можна пояснити тим, що у селі книжки придбати тяжче, ніж у місті, адже у селах не так багато книжкових магазинів та не так розповсюджений інтернет. Найбільше читачів (близько 25%) зафіксовано у великих містах.

Люди, які читають, більш активні
За даними дослідження ті люди, які читають та купують книжки, значно частіше за інших читають газети, журнали, слухають музику, ходять в кафе, кіно і на виставки. Крім того, парадоксально, що люди, які багато читають, також багато часу «сидять» в інтернеті. Переважно там вони шукають інформацію або читають новини.

Довідка.
Дослідження було проведено на замовлення національного оператора зв’язку «Київстар» та проводилось у липні 2014 року у всіх регіонах України. До вибірки не потрапили респонденти з Криму та зони проведення АТО. Похибка вибірки становить 3,1%. Методом інтерв’ю віч-на-віч було опитано 1000 респондентів, віком від 15 до 59 років.
Крім того, в рамках проекту було проведено 4 фокус-групові дискусії у Львові та Павлограді, по 8 учасників у кожній.
Перша хвиля дослідження була проведена у 2013 році.
Джерело: http://zaxid.net/