середу, 28 липня 2021 р.

Знаходимо час для читання: як читати більше та частіше

Читання — не тільки важлива звичка, але і незамінна навичка по обробці, пошуку і критичному підходу до інформації, яка потрібна кожній сучасній людині. Впевнені, що наші поради допоможуть вам читати більше і частіше, і отримувати справжнє задоволення від процесу читання. 

Вы можете не дочитывать книги, которые не понравились или не принесли пользу после нескольких десятков страниц

Що читати?

Для початку слід розуміти, що підхід до читання художньої та нон-фікшн літератури буде різним.

Нон-фікшн, як правило, вимагає більш ретельного підходу. Часто там містяться вправи або прийоми, які треба виконати або застосувати. Інформацію, отриману в ході читання, найкраще оформляти в конспект або майнд-карту. Тому вітається, якщо ви будете перечитувати інформацію, обробляти її в процесі. Нон-фікшн добре читати невеликими уривками, повертаючись і поступово просуваючись до мети.

Художня література може бути як легким читанням, так і більш хитромудрим, однак читається швидше. Вам потрібно повертатися до прочитаного тільки іноді, щоб освіжити в пам’яті події або героїв. Якщо ви давно не читали і тільки хочете впровадити таку звичку, хороший твір може стати відмінним помічником. Також можна перечитати якусь улюблену книгу, щоб знову повернути собі смак до читання.

Чи можна читати кілька книжок одночасно?

Є поширений міф про те, що якщо читати кілька книжок одночасно, можна заплутатися між ними чи не закінчити жодну. З досвіду можна сказати, що читаючи паралельно, ви читаєте швидше. Якщо з якихось причин не хочеться читати одну, завжди можна взяти іншу — таким чином ви не відмовляєтеся від читання і підтримуєте звичку. Коли ви берете в руки іншу книгу, мозок ніби «перемикається» на новий сюжет і плутанини не виникне.

Добре працює, якщо читати паралельно нон-фікшн, художню літературу, наукову або по роботі. Залежно від ваших можливостей в даний момент і настрою, ви можете приділяти увагу різним темам. З ранку читати більш насичені книги, а ввечері розслаблятися з легким циклом романів. Доведено, що під час уважного, критичного читання (як перед іспитами) і спокійного, без напруги — задіяні різні механізми, які дозволяють тренувати когнітивні здібності мозку.


Чи можна не дочитувати книги?

Часом через недочитані книги формується почуття провини — здається, що їх треба обов’язково закінчити, а інакше хтось прийде і насварить. Ніби в дитинстві, якщо ти кашу не доїв.

На ділі ж є сенс не дочитувати книги, якщо ви точно знаєте, що вам не сподобається. Дайте книзі шанс: 30 сторінок цілком достатньо. Якщо ви розумієте, прочитавши цей обсяг, що цей твір не для вас або ви зовсім не поділяєте міркування автора — сміливо відкладайте книгу і приступайте до нової. Непрочитані книги — це корисне джерело інформації. Таким чином ми складаємо свою думку про тему або автора і можемо економити час, не починаючи інші схожі книги.

Непрочитані паперові книги можна продати, обміняти під час буккросингу або подарувати комусь, хто давно хотів прочитати цю книгу. Електронні книги не так вільно поширюються, тому головне — зафіксувати в своєму щоденнику читання замітку про те, чому вам не сподобалася книга, щоб в подальшому пам’ятати першопричину.

Коли читати?

Головне питання, яке всіх нас турбує. Коли замислюєшся про читання, здається, що часу для цього зовсім немає. Насправді нам не вистачає енергії, деколи може бути незрозумілим перший крок, але час у кожного є, тому що для впровадження звички вам досить буде десяти хвилин читання в день.

Перед сном і після сну
Можна приділити читанню 10-15 хвилин, коли ви вже лягли в ліжко — це відмінна альтернатива соціальним мережам. Вранці можна почитати після пробудження або взяти книгу на кухню і прочитати главу-другу, поки готується кава або розігрівається сніданок.

У транспорті

Якщо ви за кермом, зверніть увагу на аудіокниги — їх можна слухати в машині. У громадському транспорті можна читати як невелику паперову, так і електронну книгу зі смартфона або e-book.

Під час відпочинку

На пляжі, на дачі, на веранді свого будинку — читання буде відмінним дозвіллям, коли ви розслаблені і відпочиваєте.

Під час очікування

Читати також можна, поки ви сидите в черзі до лікаря, очікуєте свого вильоту з аеропорту або чекаєте товариша, який затримується. Навіть якщо це невеликий проміжок часу — його буде досить, щоб ознайомитися з інформацією або отримати задоволення від подій в книзі.

Поступово ви сформуєте стійку звичку заповнювати дозвілля або вільні хвилини читанням і додаткових зусиль не знадобиться.

Користь читання

Вчені встановили, що під час читання людина задіює весь мозок, тому воно не менш корисне, ніж фізичні вправи. Читання розвиває фантазію і просторове мислення, концентрацію, уважність, також процес читання можна порівняти з медитацією — воно заспокоює і уповільнює серцевий ритм. Тому перед сном корисно саме читати якесь видання, а не переглядати новини, короткі статті або соціальні мережі. Ефект, створений читанням, благотворно впливає на центральну нервову систему, а значить — і на сон.

Також читання впливає на соціальні функції людини. Разом з героями творів ми вчимося принципам моралі, розрізняємо добро і зло, формуємо характер та індивідуальність. Хобі може допомогти знайти друзів та однодумців: якщо ви перебуваєте в книжковому клубі, берете участь в дискусіях, обговорюючи книги, це сприяє розвитку здатності відстояти свою точку зору, дивитися на світ ширше і брати участь у конструктивному діалозі.

Способи читання

Крім очевидного способу читання у вигляді паперової літератури, до якої ми звикли з дитинства, можна звернути увагу на інші способи отримання інформації.

Аудіокниги

Аудіокниги можна слухати в спеціалізованих додатках, придбати в книжкових магазинах поряд зі звичайними виданнями. Вони зручні, якщо у вас зайняті руки — наприклад, під час водіння автомобіля, приготування їжі, пробіжки. Ви можете просто включити аудіокнигу і насолоджуватися будь-яким твором.

Звертайте увагу на диктора — від манери читання залежить ваш комфорт і розуміння прочитаного. Якщо ви не аудіал, прослухане можна закріпити пізніше, перечитавши той самий уривок уже в фізичному виданні.

Саммарі (короткий зміст)

Щоб ознайомитися з книгою перед покупкою або отримати загальне уявлення про неї, можна скористатися скороченою версією — саммарі (від англ. summary — резюме, зведена інформація). Як правило, зміст книги поміщається в 15-20-хвилинний уривок в аудіоформаті або невеликий текст на 3-5 тисяч слів в текстовому вигляді.

Короткий зміст можна знайти на спеціалізованих сайтах, які займаються скороченням і адаптацією книг. Також ви можете ознайомитися з пробними уривками книжок — видавництва або магазини часто пропонують одну-дві глави книги безкоштовно, щоб читач міг познайомитися зі стилем автора і зрозуміти, чи підійде йому книга.

Подкасти

Існує безліч літературних подкастів, в яких обговорюють книжкові новинки, тонкощі видавничої справи, особливості читання. Це можливість поповнити свій список читання, бути в курсі того, що відбувається в книжковому світі та по-новому поглянути на знайомі твори. Прикладом таких подкастів можуть бути «Ранкова доза»,«Станція 451»,«Взяла і прочитала».

Літературні блогери

Момент, коли соціальні мережі приносять користь: в Instagram і YouTube можна знайти таких само любителів читання, які зробили своє хобі головною темою блогу або профілю. Вони стежать за новими виданнями, запрошують в гості письменників і працівників книжкової індустрії, відвідують тематичні заходи. У коментарях ви можете знайти однодумців, а завдяки блогерам дізнатися про гідні книжки. Завдяки рекомендаціям популярних книгоманів часом відбувається сплеск продажів певної книги або автор стає особливо популярним серед певної категорії читачів.


Сайти, програми, застосунки, пристрої

Goodreads — величезна соціальна мережа для любителів читання. Можна вести свій список прочитаного, зберігати книги, щоб прочитати їх пізніше, дивитися, що читають друзі, стежити за сторінкою улюбленого автора, залишати коментарі та рецензії. Щороку Goodreads оголошує челлендж, в якому ви вказуєте, скільки книг хочете прочитати. Сайт повідомляє про прогрес і в кінці року показує вам гарний лендінг з інформацією про те, яким був ваш книжковий рік.

Абук — додаток з аудіокнигами. Книги озвучені професійними дикторами, є як безкоштовні аудіокниги, так і платний розділ. Книжки збираються за жанрами в вибірки. Бібліотека постійно поповнюється.

Calibre — програма для організації вашої електронної бібліотеки. Дозволяє читати, зберігати, синхронізувати книги з різними пристроями. Завдяки програмі ви зможете організувати свою електронну колекцію таким чином, щоб не втратити придбані видання і швидко знайти потрібні. Поширюється у вільному вигляді, безкоштовно.

Електронні пристрої — більшість читає зі смартфона, але набагато зручніше, приємніше і корисніше для очей читати зі спеціальною електронною книгою, екран якої імітує папір. E-book випускають з підсвічуванням і без, часто вони не бояться води, тому їх можна брати з собою в ванну або на пляж. Обсяг пам’яті дозволяє завантажити багато книг відразу і зберігати їх, а можливість виділяти текст, шукати уривки, переводити на льоту і робити нотатки робить електронну книгу незамінним помічником.

Librarius — додаток з електронними книгами. Можна купити книгу, взяти в оренду, є безкоштовні книги і версії для ознайомлення перед покупкою.

Liberbee — сервіс для продажу, покупки або обміну книгами. Постійно з’являються нові книги, можна виставити свою ціну і позначити, що ви готові до обміну. Тоді нова книга дістанеться вам безкоштовно, а прочитані книги отримають друге дихання.

Джерело: https://blog.comfy.ua/ua/znakhodimo 


Немає коментарів:

Дописати коментар