вівторок, 28 липня 2020 р.

Яким був почерк Вільяма Шекспіра: у мережі опублікували рукопис його твору

Вільям Шекспір: який був почерк драматурга

Всім добре відома постать знаменитого британського поета і драматурга Вільяма Шекспіра, адже його твори вивчають у всіх школах світу, а за мотивами книг знімають фільми. Однак досі складно було уявити, яким був почерк письменника.

Розсекретили цю особливу деталь представники Британської бібліотеки. На своєму офіційному сайті вони опублікували оцифрований оригінал рукопису Вільяма Шекспіра, який є єдиним уцілілим зразком його почерку.

Відомо, що збереглась п'єса "Сер Томас Мор". Драматичний твір був написаний у співавторстві з Вільямом Шекспіром та датований 1590-1604 роками. Науковці підозрюють, що до створення п'єси могли долучитись інші письменники та видавці того часу, зокрема, Ентоні Мундей, Генрі Четтл, Томас Деккер і Томас Гейвуд. Про це свідчать маленькі нотатки у вигляді літер, які Вільям Шекспір робив на папері.
Про те, що рукопис належить драматургу, сумнівів не виникало. За словами експертів, Вільям Шекспір завжди ставив на сторінках слова by me, що в перекладі – "мною". Представники бібліотеки також наголосили, що "Сер Томас Мор" не є найвідомішою роботою легендарного британця, адже п'єси кінця XVI – початку XVII століття "не завжди включалися в шекспірівський канон.

Рукопис Вільяма Шекспіра
Рукопис Вільяма Шекспіра / Фото Bl.uk

Почерк Вільяма Шекспіра
Почерк Вільяма Шекспіра / Фото Bl.uk

                     Що відомо про п'єсу Вільяма Шекспіра

П'єса Вільяма Шекспіра розповідає про письменника та філософа Томаса Мора, який був противником короля Генріха VIII. Драматург розробив твір для того, щоб його поставити у театрі, однак історія так і залишилася на папері через заборону влади. Мабуть, саме через це рукопис і зберігся до наших днів.
Джерело:https://lifestyle.24tv.ua/yakim-buv-pocherk-vilyama-shekspira-merezhi-opublikuvali-rukopis_n1379768


вівторок, 14 липня 2020 р.

Видатні сучасники про бібліотеку і бібліотекарів. 25 нових цитат

ПРО БІБЛІОТЕКУ


"Моя бабуся завжди казала, що Бог створив бібліотеки, щоб у людей не було ніякого виправдання бути дурними". Джоан Бауер (нар. 1951. Американська письменниця).


"Бібліотеці не потрібні вікна. Бібліотека сама є вікном". Стюарт Бренд (нар. 1938. Американський письменник).


"Бібліотеки - це тонка червона лінія між цивілізацією і варварством". Ніл Гейман (нар. 1960. Англійський письменник-фантаст).


"Бібліотека - це не тільки щоденник людської раси, а й символ віри в спадкоємність людства". Вардан Грегорян (нар. 1934. Вірмено-американський академік, педагог та історик. Президент корпорації Карнегі).


"Бібліотеки - це резервуари сили, грації та дотепності, нагадування про порядок, спокій і наступність, озера ментальної енергії, ні тепла, ні холоду, ні світла, ні темряви... В будь-якій бібліотеці світу я вдома, не усвідомлюючи себе, нерухома і поглинена". Жермен Грір (нар. 1939. Англійська письменниця, науковець, телеведуча).


"Побудувати бібліотеку - значить створити життя. Це не просто випадкова колекція книг". Карлос Марія Домінгес (нар. 1955. Аргентинський письменник та журналіст).


"Я провела найщасливіші години свого дитинства в бібліотеці: притулку і особистому раю, відкритому для всіх". Емма Донохью (нар. 1969. Ірландська та канадська письменниця).


"Можливо рай буде бібліотекою. Тоді я зможу закінчити свій список для читання". Келлі Елмор (Американська письменниця, фотографиня).


"Мені не потрібно дивитися в далину, щоб знайти скарби. Я виявляю їх кожного разу, коли відвідую бібліотеку". Майкл Ембрі (Американський письменник).


"Бібліотеки, в минулому, сьогоденні і майбутньому - це пам'ять і майстерня людства". Крістіан Лауерсен (Директор бібліотек і обслуговування громадян у муніціпалітеті Роскілле, Данія).


"Моя місцева бібліотека була чарівним гротом, де я міг знайти пригоди, веселощі і (не знаючи про це) знання". Роджер МакГоф (нар. 1937. Англійський поет, телеведучий, дитячий письменник, драматург).


"Бібліотека у центрі спільноти - щось середнє між аварійним виходом, рятувальним плотом і фестивалем. Це собори розуму; лікарні душі; тематичні парки уяви". Кейтлін Моран (нар. 1975. Англійська журналістка, письменниця, телеведуча).


"Бібліотеки не в реальному світі. Вони - окремі місця, святилища чистої думки". Пол Остер (нар. 1947. Американський письменник і перекладач, сценарист).


"Ми вимірюємо цінність цивілізованого суспільства за кількістю відкритих ним бібліотек, а не за кількістю, яку воно закриває". Філіп Пулман (нар. 1946. Англійський письменник).


"Якщо є сумніви, йдіть до бібліотеки". Джоан Роулінг (нар. 1965. Британська письменниця, сценаристка, продюсерка).


"Я завжди говорю людям, що я стала письменницею не тому, що я пішла до школи, а тому, що моя мама брала мене в бібліотеку. Я хотіла стати письменницею, щоб бачити своє ім'я в картковому каталозі". Сандра Сіснерос (нар. 1954. Американська письменниця).


"Бібліотеки дозволяють кожному вирушати у дивовижні пригоди, подорожувати в часі і просторі, зустрічатися з найвидатнішими мислителями світу і при цьому залишатися вдома та пити чай. Ми маємо потребу в них". Річард Уайзман (нар. 1966. Британський психолог, професор).


"Бібліотеки завжди нагадують мені, що у цьому світі є щось добре". Лорен Уорд (нар. 1970. Американська співачка та акторка).


"Я виявила, що коли виходжу з бібліотеки, то перебуваю у тому, що я називаю бібліотечним блаженством повного відсторонення від відволюкаючих факторів життя". Трейсі Шевальє (нар. 1962. Американо-британська письменниця, автор історичних романів).


"Похід до бібліотеки - це як повернення додому і відправка за пригодою одночасно". Меган Шеперд (Американська письменниця у жанрах: фентезі для дорослих, дитяча фантастика).



ПРО БІБЛІОТЕКАРІВ

"Це дуже сумна омана, що бібліотекарі просто реєструють книги і видають їх. Бібліотека - це серце школи, а без бібліотекаря це всього лише порожня оболонка". Джарретт Дж. Кросочка (нар. 1977. Американський письменник і ілюстратор).


"Бібліотекарі - гіди для усіх знань". Патрік Несс (нар. 1971 Британо-американський письменник, журналіст, лектор і сценарист).


"Бібліотекарі майже завжди дуже корисні і часто майже абсурдно обізнані. Їх навички, ймовірно, дуже недооцінені і в значній мірі недовикористані". Чарльз Медавар (Британський фахівець з медичної політики та безпеки лікарських засобів).


"Бібліотекарі завжди були одними з найбільш вдумливих і корисних людей. Вони вчителя без класної кімнати. Немає бібліотек, немає прогресу". Віллард Скотт (нар. 1934. Американський ведучий погоди, автор, теле- та радіоведучий, актор, клоун, комік).


"Я бібліотекар, бібліотекар - моя релігія, бібліотеки - мій храм, а Каталог - моя головна зброя, щоб розкрити багатство мудрості та знань, які зберігаються у бібліотеках". Салман Хайдер (нар. 1977. Індійський бібліотекар, каталогізатор, блогер).

понеділок, 6 липня 2020 р.

Літо у 7 теплих цитатах з улюблених книг



Літо чудово підходить для того, щоб узяти до рук книжку і зануритись у неї. Ми знайшли найяскравіші цитати про літню пору з різних книжкових творів.
Все добре, все чарівне відбувається у період між червнем і серпнем                    Туве Янссон, "Зима-чарівниця"
"Озирніться. Що є довкола нас? Море! За морем нічого не видно. Воно відділяє нас від решти світу. Але що є море? Це велика вода! А вода не тільки розділяє, але й об’єднує береги!" 
Мар`яна Прохасько і Тарас Прохасько, "Як зрозуміти козу".
Книжки
Цитати з відомих книжок / mors.in.ua
Врешті-решт, літо – це час, коли з тихими людьми можуть трапитися чудові речі
Деб Калетті, "Honey, Baby, Sweetheart"


"Як добре літнім вечором сидіти на веранді; як легко і спокійно; от якщо б цей вечір ніколи не кінчався!" – Рей Бредбері, "Кульбабове вино".
"Літо – це пора року, коли дуже жарко, щоб займатися речами, якими займатися взимку було дуже холодно" –Марк Твен.

У доброму серці має бути вічне літо
Селія Такстер."Літо – це була наша улюблена пора року: спати можна на задній закритій веранді або навіть у хатинці на дереві, влітку стільки ласощів, усе навкруги горить тисячами барв під гарячим сонцем, але найголовніше влітку — це Діл". 
 Гарпер Лі, "Вбити пересмішника"

6 книг, які має прочитати кожен тато

Немає єдиної інструкції, як бути хорошими батьками, адже життя завжди складніше і цікавіше, ніж написано в підручниках.
Проте є дійсно класна література, яка дає чудовий приклад і надихає інших. І кілька книг будуть дуже корисними саме для тих чоловіків, які виховують чи планують виховувати малечу.


Норман Оллестад "У захваті від шторму"

Всі батьки знають, що дітям потрібно приділяти час, але мало хто знає справжню якість такого часу. Насправді недостатньо просто подивитися разом з малюком телевізор. І ця книга якраз яскраво описує саме якісний час тата й сина.
Автор Норман Оллестад написав спогади про свого батька. У книзі немає повчань чи порад, це просто розповідь про життя, сповнена енергії та жаги до пригод.

Сюжет книги: З дитинства батько вчив маленького Оллестада керувати серфом, брав його з собою в гори та вчив кататися на гірських лижах. І в підлітковому віці хлопець потрапив до складу олімпійської збірної США саме завдяки тому, що батько вірив у нього та вчив його ніколи не боятися і не здаватися.
Про кульмінаційні моменти розповідати не будемо, лише залишимо найяскравіші цитати:
  • "Іноді мене дратувала його незламна харизма. Він перемагав усіх навкруги та завжди виходив першим. Але я все одно хотів бути схожим на нього".
  • "Я був у захваті від того, як легко й невимушено він поводився у стресовій ситуації, як спритно наповнював безнадійно гнітючу атмосферу красою та чарівністю".

Артем Чапай "Тато в декреті"

Цей жанр дуже відомий та популярний в США, адже там саме татусі часто залишаються з дитиною в декретній відпустці, в той час як мама йде на роботу.
Тому відомий письменник Артем Чапай, тато двох хлопчиків, розказав про власний досвід декретної відпустки з дітьми. Ця книга насправді буде корисна для чоловіків. Головна ідея Артема спрямована до татусів, які впевнені, що "сидіти дома з дітьми" – це значить відпочивати.
Сам Артем сказав про свою книжку так: "Я став краще розуміти свою дружину, її почуття, настрій. Я ніколи не запитаю: "Чим ти була зайнята цілий день?", бо на власному досвіді знаю – жінці з дітьми завжди є чим зайнятись, і часто доводиться робити кілька справ водночас".

Василь Стус "Листи до сина"

Всі українці, які чули біографію відомого українського письменника Василя Стуса, знають, як йому не пощастило з батьківством. Адже він виховував сина Дмитра менше року – короткий період між двома арештами.
Так, після повернення батька з тюрми Дмитро вже був підлітком і спочатку не йшов на контакт. Але згодом між сином і татом вже була щира дружба.
Василь Стус з дружиною та сином
Василь Стус з дружиною та сином / Фото fathersclub
Листи Василя Стуса до сина були видані окремим диском у 2009 році. Навіть уривки з них свідчать, наскільки важливим для поета було батьківство. Ось цікава цитата:
Насамперед, сину, я хочу, щоб Ти мав свій характер, а не був розмазнею, манною кашею для беззубих. Виробляй його постійно, не поступайся своєю волею перед обставинами. Бо Ти — це, насамперед, Твоя воля (бажання, мета, впертість і т.д.). А воля міцніє в подоланні перешкод.
Стус радить синові бути чистим "за всяку ціну й передусім" та регулярно питати себе – що ти зробив, щоб бути кращим, чеснішим, розумнішим? І хоча доля не дала батькові й сину багато часу разом, але Дмитро, судячи з всього добре засвоїв уроки Стуса-старшого.

Джеймс Голліс "Під тінню Сатурна" (Under Saturn's Shadow)

Книгу "Під тінню Сатурна" написав один із найвідоміших у світі юнгіанских психоаналітиків Джеймс Голліс ще в 1994 році.
Автор хотів донести, що чоловікові потрібно знайти своє покликання в житті. Адже вчений вважає, що чоловіки, на відміну від жінок, досі продовжують виконувати роль, нав'язану їм суспільством, і саме тому страждають.
Чоловіки, на думку Голіса, продовжують з покоління в покоління відтворювати ролі. Так, вони працюють до сьомого поту на кількох роботах, майже не висловлюють свої емоції, не мають права заявити про погане самопочуття тощо. Саме це і призводить до того, що чоловіки живуть менше жінок.
Одна з важливих ідей Голіса – це відновлення емоційного контакту з власним батьком. "Кожен син має запитати себе: які травми були в мого батька? Чим пожертвував заради мене та інших? Про що він мріяв, на що сподівався? Чи втілив він свої мрії у життя? Що я хотів би спитати у нього про те, що означає бути чоловіком?».

Франко Нембріні "Від батька до сина"

Головна ідея автора – батька чотирьох дітей та директора та засновника школи "Ла Трачча" в Бергамо – "виховувати, не ставлячи перед собою мети виховання". Тобто вдосконалювати себе та не читати дітям мораль.
Франко Нембріні каже, що чоловіки повинні розуміти ролі батька. Адже він не лише вчить своїм прикладом, а й має жити власним життям, наповненим смислом, і саме це має бути свідченням для дітей.
Ось найяскравіші цитати з книги:
  • "Проблема виховання — дорослі, а не діти. Виховавши батьків, можна вже починати замислюватися про виховання дітей".
  • "Якщо не дієш ти, то в справу виховання втручається середовище — і твій син чимось обов’язково заповнить власні мізки".
  • "Чому в дитинстві я хотів стати таким, як мій тато? Тому що я відчував, що він знає речі, які в житті знати важливо. Він знав, що таке добро й зло, істина й брехня, радість і біль, життя й смерть".

Влад Головін "Як бути класним татом. Історії та досвід відомих батьків"

Автор у книзі вирішив з допомогою історій відомих батьків розповісти про виховання дітей з точки зору батька. Основна ідея книжки – зруйнувати міф про те, що чоловікам нема діла до власних дітей. В ній зібрані унікальні історії від успішних батьків: Отара Довженка, Андрія Федоріва, Олега Скрипки, Сергія Притули та багатьох інших.
Книга вийшла напрочуд емоційна. Чоловіки розповідають про взаємини із власними дітьми і з власними батьками. Розповідають про те, як виховують дітей, як прищеплюють їм правильні цінності, як на власному прикладі навчають працелюбності, стриманості, ввічливості та наполегливості. І чого вчаться від своїх дітей.


Найцікавіший український роман року: чому роман переможниці "Коронації слова" варто прочитати

Ольга Саліпа – переможниця "Коронації слова" 2020

Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова" 1 липня оголосив переможців у номінації "Романи". І хоч 20-та, ювілейна церемонія відбулась онлайн, переможці все ж отримають свої призи у Львові на Форумі видавців.
З-поміж 18 романів, які потрапили у фінал конкурсу "Коронація слова", перемогу отримав рукопис "Оля" Ольги Саліпи з Хмельницького
Друге місце отримав твір "Живі. Всупереч" Ірини Мельниченко та Вадима Геращенка з Києва, а третє – "Руїна" Василя Краса з Лимана Донецької області. За словами голови журі конкурсу Софії Філоненко, усі три твори по-своєму презентують різні версії української історії.

Що відомо про твір "Оля" Ольги Саліпи?

За словами очільниці журі Філоненко, у романі розповідається біографія відомої української письменниці Ольги Кобилянської. Авторка намагалась показати жінку із зовсім іншої сторони – не тієї, що вчать у шкільних підручниках. 
Цей роман, з одного боку, руйнує стереотипи, засвоєні зі шкільних підручників, а з іншого – творить новий міф про Кобилянську як героїню любовної історії,
– прокоментувала Софія Філоненко.
На перемогу у фейсбуці вже відреагувала письменниця Ольга Саліпа. Звісно, вона мріяла про червону доріжку, Київ і нові знайомства, але радіє, що отримала омріяну перемогу.
Ось вона, #МояПершаКоронація. Чи це було складно? Важко – однозначно. Це я про вагу паперу… Я загадала собі цей день тричі: коли надсилала рукопис роману на конкурс в день народження Кобилянської, в новорічну ніч під бій курантів і на день народження! Так, то мав бути Київ, сукня і червона доріжка! Але все ще буде, я знаю,
– поділилась емоціями авторка.